Eligazítás


Tisztelettel köszöntök mindenkit, aki ezen blogot olvassa !


Az alábbiakban egy pár hasznos tudnivalót közlök, hogy könnyű legyen eligazodni a blogon, illetve magában az Eurovíziós Dalverseny világában. 


A Dalversenyről ...


Talán ott lehet elkezdeni a bemutatkozást, hogy mi is az az Eurovíziós Dalverseny, és miért nevezi a blog írója DalVERSENY-nek, mikor itthon ezt következetesen DalFESZTIVÁLNAK hívjuk. Nos, az utolsó dilemmát megmagyarázandó angolul az eseményhorizont Eurovision Song Contest (E.S.C.) néven fut, amelynek tükörfordítása az Eurovíziós Dalverseny. Mi magyarok némi eufemizmussal Dalfesztiválnak hívjuk, hiszen mindig arról kapjuk a híreket, hogy a különböző országok képviselői között a negatív nemzetközi kapcsolatok elsimulnak, a pozitívak pedig felerősödnek, így tulajdonképpen sokkal "utálatmentesebb" a dolog, mint a való világ, ezért simán van egy fesztivál feeling-je.



A Dalverseny hivatalos logo-ja. A szív alakú 'V' betűben
egy-egy ország lobogója szokott lenni.

A Dalverseny 1956-ban indult, Svájcban 7 Nyugat-Európai ország TV társaságainak összefogásával megalakult EBU gondozásában. Az EBU kifejtve annyit tesz, hogy European Broadcasting Union, magyarul pedig annyit, hogy Európai Műsorsugárzók Egyesülete. 1956 óta minden évben meg volt rendezve a verseny, különböző szabályok és bővülő taglétszám mellett. A Dalverseny legelső győztese a svájci Lys Assia volt a francia nyelvű 'Refrain' dalával. 



A szabályok sűrűn változtak, a jelenleg érvényben lévő fontosabb szabályok a következőek:

  • A versenyre egy ország egy számmal nevezhet.
  • A nevezett dal maximum 3 perc hosszúságú lehet.
  • Az Eurovízió színpadán összesen 6 ember tartózkodhat.
  • Az emberi énekhangoknak élőben kell megszólalniuk, minden más mehet playbackről.
  • Az előző évi Eurovíziót megnyerő ország megnyeri a következő évi verseny rendezési jogát.
  • Minden ország a 10 általa legjobbnak ítélt dalra ad pontokat, méghozzá 1-től 8ig illetve 10-et és 12-t.
  • Saját magára egyik ország sem szavazhat.
  • Két elődöntőt rendeznek, amelyből az első 10 helyezett jut tovább a döntőbe.
  • Az EBU-t legjobban támogató országok (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország) automatikus helyet kapnak a döntőben, illetve az előző évi dalverseny győztes országának képviselője is. 
  • Minden esetben egy adott ország pontjai 50%-ban a nézők telefonos szavazataiból és 50%-ban egy nemzeti szakmai zsűri pontjaiból tevődnek össze. 

A blogról ... 


Ez a blog az Eurovíziós Dalverseny dalait és színpadi előadásait elemzi, jellemzi, kritizálja annak fényében, hogy mennyire hiánypótló az Öreg Kontinens a mai zenei világban , mennyire nevezhető minőséginek az adott dal. Ennek következményeképpen az Eurovízió-rajongók a szokottnál KEMÉNYEBB kritikákkal fognak találkozni, kérem, ezt vegyék figyelembe.

A dalokat országonként tárgyalja a blog, méghozzá egy adott intervallumban a 2005-ös versenytől az aktuális évi versenyig. Az ok egyszerű: 2005-től egyfajta minőségi ugrás történt, átlagban 2005-től sokkal vállalhatóbb dalok neveztek a versenyre, hirtelen nagyot csökkent az előző évszázad zenei hatásának befolyása, egész nagy számban hallgathatóak akár még napjainkban is, illetve, hogy egy kicsit haza is beszéljek: Magyarország 1998 után megkezdett szünetét 2005-ben szakította félbe, 2005-től mindössze két év kihagyással minden Eurovízión volt magyar versenyző, ez is alapját képezi a kijelölt idősávnak, amelyben a blog szerzője górcső alá veszi a nótákat.

Minden országnál egy bevezetővel kezd a cikk, amelyben az olvasható, hogy milyen pontozási szokásai vannak az adott nemzetnek, illetve hogy átlagosan milyen minőségű dalokat küld évről évre. 

Ezután látható a 2005-ös dal elemzése. Amennyiben az adott ország nem 2005-ben, hanem később kezdte a versenyzést, értelemszerűen a debütáló évük dalával indul az elemzés. Minden ország esetében rangsorolva vannak a dalok, illetve minden ország esetében fel van tüntetve az, hogy melyik a blogíró által legjobbnak vélt dal.

Az országokról szóló cikkek ABC-rend szerint kerülnek megírásra, erről a linkről pedig el lehet jutni arra a lapra, ahonnan választhat az Olvasó, melyik ország dalainak kritikáit szeretné olvasni.

A blog természetesen lépést tart a soron következő Dalversenyekkel is, a soron következő Eurovízió dalai először stúdió verzióban kerülnek elemzésre egy oldalon, nem országok szerint hanem a kiválasztásuk sorrendjében, mégpedig itt. Amennyiben még nem állnak rendelkezésre hivatalosan is nevezett dalok, addig a Dalválasztó show-k naptára látható. Ez mindig a következő hónap Dalválasztó show-it mutatja, tehát ez akkor is él majd, ha már bizonyos országok neveztek dalokat. 


Jó szórakozást, kellemes böngészést, olvasást kíván


a szerkesztő !